Tahvil ve Bono Piyasası

Cevaplı Sorular 1-20 « Tahvil ve Bono Piyasası

l. Tahvil ve bono piyasasında aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz? a) Repo b) Ters repo c) Kesin alım d) Halka arz e) Kesin satım 2. Tahvil ve bono piyasası hangi tarihte kurulmuştur? a) 02.01.1997 b) 17.06.1991 c) 03.06.1996 d) 17.02.1993 e) 01.01.1986 3. Tahvil ve bono piyasasında işlem yapabilme yetkisine sahip kuruluşlar arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz? a) Bankalar b) TCMB c) Aracı kurumlar d) Değerlendirme şirketleri e) Kamu bankaları 9. Tahvil... Devamı »»»

Cevaplı Sorular 21-40 « Tahvil ve Bono Piyasası

21. Fiyat endekslerindeki artışın sonucu aşağıdakilerden hangisinin göstergesidir? a) Fiyat Endekslerindeki bir artış elinde aynı vadede bir tahvil/bono bulunduran yatırımcının getirişinin azaldığını göstermemektedir b) Fiyat Endekslerindeki bir artış elinde aynı vadede bir tahvil/bono bulunduran yatırımcının getirişinin sabit kaldığını göstermemektedir c) Fiyat Endekslerindeki bir artış elinde aynı vadede bir tahvil/bono bulunduran yatırımcının getirişinin arttığını göstermemektedir d) Fiyat Endekslerindeki bir artış endeksteki artışın o vadedeki tahvil /bono fiyatının baz dönemine ... Devamı »»»

Cevaplı Sorular 41-60 « Tahvil ve Bono Piyasası

41. İMKB tahvil ve bono piyasasında hangi kuruluşlar işlem yapamazlar? a) TCMB b) Borsa üyesi bankalar c) Sigorta şirketleri d) Yabancı ülke aracı kurumları e) Aracı kurumlar 42. İMKB uluslar arası tahvil ve bono piyasasında işlemler hangi saatte gerçekleşmektedir? a) 11:00/15:00 b) 13:00/17:00 c) 09:30 / 17:00 c) 09:00 / 17:00 d) 13:00 / 17:00 43. Tahvil ve bono piyasasında hangi kurumlar işlem yapamaz? a) T.C.M.B. b) Aracı kurumlar c) SPK ... Devamı »»»

Cevaplı Sorular 61-80 « Tahvil ve Bono Piyasası

61. Kesin alım satım yaparken aşağıdakilerden hangisi emirde belirtilmez? a) İşlem türü b) Başlangıç ve bitiş valörü c) Menkul kıymetin tanımı d) İşlem yapacağı pazar e) Menkul kıymetin vadesi 62. Borsa tarafından günlük olarak belirlenen menkul kıymet ve repo vadelerine en iyi kaç oran dağıtım firmalarının ekranlarından görülebilir? a) 3 b) 4 c) 5 d) 6 e) l 63. Sabit getirili menkul kıymetlerin aynı gün veya ileri valörlü olarak doğrudan alım-satımın yapıldığı pazar hangisidir? b) Repo-ters repo a) Forward işlemler... Devamı »»»

Cevaplı Sorular 81-100 « Tahvil ve Bono Piyasası

81. Menkul kıymetler için işlem yapmak isteyen üyeler Takasbank nezdinde hangi hesabı açtırmak zorundadır? a) Üye serbest cari hesap b) Tahvil takas borcu c) Çerçeve sözleşmesi d) Tahvil ve bono-piyasası taahhütnamesi e) Menkul kıymetler depo hesabı 82. Gayrimenkul sertifikalarının takası kaç günde üyelerin Takasbank nezdinde ki tahvil ve bono piyasası işlemleri için tevdiat ve depo hesapları kullanarak gerçekleşir? a) T+0 b) T + l c) T+2 d) T+3 e) T 83. Repo-ters repo pazarında yapılan her işleme ait menkul kıymet yükümlül... Devamı »»»

Açıklamalı 23 Soru « Tahvil ve Bono Piyasası

SORU 1: I. T.C.M.B II. Borsa üyesi Bankalar III. Borsa üyesi Aracı Kurumlar Yukarıdakilerden hangisi Tahvil ve Bono piyasasında işlem yapabilir? A) Yalnız II B) Yalnız III C) I ve II D) II ve III E) I, II ve III ÇÖZÜM: Tahvil ve Bono piyasasında a) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası b) Borsada faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlar c) Geçici süre ile işlem yapabilme izni verilen üyeler işlem yapabilirler. Doğru Cevap E şıkkıdır. SORU 2: I. Devlet İç Borçlanma Senetleri II. Gelir ortaklığı Senetleri III. Ga... Devamı »»»